Продаж майна банкрутів на аукціонах Прозорро.Продажі

Продаж майна банкрутів на аукціонах Прозорро.Продажі

admin_galine 31.01.2020

Майно банкрутів – це майно, що било вилучено чи конфісковане у якості погашення боргу. Після цього таке майне потребує реалізації. Для цього використовувалася система фізичних аукціонів. Вони потребували фізичної присутності сторін, були закриті, результати ніде не публікувалися, доступ до участі був обмежений. Це робило усю систему важкою для розуміння, вразливою до махінацій і не гарантувала повернення депозитів.

Тому Кабінет Міністрів затвердив переведення продажу такого майна на відкриті онлайн аукціони Прозорро.Продажі www.uub.com.ua. Цю платформу створило Міністерство економіки та торгівлі, при участі Національного Банку та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з метою реформувати економіку та зменшити ризики корупції при проведенні торгівельних операцій. Платформа почала свою роботу у 2016 році як місце для реалізації майна ліквідованих банків. Згодом у системі почали реалізовувати й інше державне майно, наприклад, оренда нерухомості та земельних ділянок, невикористаних запасів Державного резерву і металобрухт з деревиною.

Як працює Прозорро.Продажі

Система Прозорро об’єднує в собі понад 50 торгових майданчиків, які разом формують дворівневу систему аукціонів:

  1. Перший рівень це Прозорро.Продажі, яка є платформою для зберігання усієї інформації про тендери та аукціони. Вона адмініструє роботу торгових майданчиків згідно затвердженого законодавства, а також є системою у якій проходить сам процес торгів.
  2. Другий рівень – це торговельні майданчики. Це фінансові організації, які співпрацюють з замовниками та покупцями, надають клієнтські послуги та підтримку, послуги реєстрації, перегляду лотів, тимчасового доступу до торгів на Прозорро, та переконується що усі процеси відповідають встановленим правилам.

Одним з найпопулярніших майданчиків є Українська Універсальна Біржа https://www.uub.com.ua/prozorro/sale/majno-bankrutiv/, яка існує з 1996 року і співпрацює з Прозорро з 2016 року. Це офіційний та акредитований майданчик, який надає повний спектр клієнтських послуг для замовників та покупців, послуги реєстрації та сповіщень через електрону пошту, підтримку досвідчених менеджерів та відповіді на будь-які питання стосовно проведення та участі в аукціонах.

Як проводяться аукціони

Замовнику необхідно зареєструватися на одному з майданчиків, наприклад УУБ, пройти верифікацію особистості чи компанії. Після цього замовник може оформлювати лоти на продажу. Йому обов’язково потрібно вказати усі дані щодо лоту, стартову ціну, тип аукціону (голландський чи класичний), депозит (5-10% від стартової ціни) та необхідні документи.

Після цього зареєстровані покупці отримують сповіщення на електрону пошту про новий лот і якщо вони хочуть взяти участь у торгах, то їм потрібно виконати всі вказані вимоги, як надіслати документи та депозит, зробити заявку, яка не буде перевищувати мінімальний крок збільшення ціни.

Після цього починається аукціон, який проходить анонімно. Визначення переможця проходить автоматично, на основі найкращої запропонованої ціни. Система надсилає інформацію про переможця замовнику і якщо потребується, то і підтвердження про переможця.

Замовниками на продаж арештованого майна найчастіше виступають державні органи чи банки. Загалом, система показала себе як надійна та прозора, відкрита до широкого кола учасників, незалежно від їх статусу. Уся інформація про перебіг аукціонів публікується після їх закінчення і є відкритою для громадськості на перевірку на наявність порушень.